Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AKFPG7976G1ZQ
Call 08047829646 79% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | SERVO |
| Type | Indoor |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 330V-470V |
| Capacity | 75 KVA |
| Power | 75 KVA |
| Output Voltage | 400 V |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Micro controller |
| Response Time | >45V/SEC |
| Warranty | one year |
| Place Of Origin | MADE IN INDIA |
| Mounting Type | Floor |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 350 KG |
| Efficiency | 95% |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Online |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Dispatch Time | Immediate |
| Speed Correction | >35 VOLT |
| Input Frequency | 50 HZ |
| Current Capacity | 100 a |
| Country of Origin | Made in India |
| Display Type | Microprocessor Based Digital Controller |
| Transformer | INBUILT |
| Working Range | 320V-480V |
| Range | 330V-470V |
| Material | IRON |
| Mounting | FLOOR |
| Transformer Coil | Buck-Boost Transformer |
| Number Of Wheels | 4 |
| Meter Type | DIGITAL AUTOMATIC |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Ambient Temp. | 0-55 |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Life In Hours | >25 Years |
| Insulation | class A |
| Automatic Reset | Yes |
| Suitable For | Three Phase Load |
| Cabinet Material | Iron |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type | Automatic |
| Brand | SERVO |
| Cooling Type | OIL |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Input Voltage | 330-470V |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 400 |
| Overload Capacity | 100 % |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency | 95% |
| Material | Iron |
| Power | 100 KVA |
| Speed Correction | >35V/Sec |
| Capacity | 100 KVA |
| Operating Temperature | 0-55 degree c |
| Display Type | Digital |
| Frequency | 50 HZ |
| Temperature | 0-55 |
| Warranty | ONE YEAR |
| Display | DIGITAL |
| Ambient Temp | 50 |
| Meter Type | MICROPROCCESSOR BASED DIGITAL CONTROLLER |
| Grade | CLASS A |
| Control Type | AUTOMATIC |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Cooling Type | Oil cooled |
| Rated Capacity | 125 KVA |
| Brand | Servo |
| Type | INDOOR |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 330V-470V |
| Capacity | 125 KVA |
| Overload Capacity | 100 % |
| Power | 125 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Micro controller |
| Warranty | ONE YEAR |
| Mounting Type | Floor |
| Frequency | 50 Hz |
| Place Of Origin | MADE IN INDIA |
| Efficiency | 99% |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Online |
| Dispatch Time | Immediate |
| Speed Correction | >45V/Sec |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Display Type | Microprocessor based Digital Controller |
| Working Range | 320V-480V |
| Range | 330v-470v |
| Transformer | Buck Boost Transformer |
| Meter Type | Digital Automatic |
| Number Of Wheels | 4 |
| Transformer Coil | BUCK BOOST TRANSFORMER |
| Ambient Temp. | 0-55 |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Life In Hours | More Than 35 Years |
| Insulation | class F |
| Suitable For | Three Phase Load |
| Output Voltage | 400V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | SERVO |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 330V-470V |
| Capacity | 200 kva |
| Type | Indoor |
| Output Voltage | 400 V |
| Control Type | Micro controller |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 12 Months |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Online |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Power | 200 KVA |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | SERVO |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 330V-470V |
| Capacity | 125 KVA |
| Type | Indoor |
| Output Voltage | 400 V |
| Control Type | Micro controller |
| Response Time | >45V/SEC |
| Warranty | one year |
| Mounting Type | Floor |
| Frequency | 50 Hz |
| Place Of Origin | MADE IN INDIA |
| Efficiency | 95% |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Dispatch Time | Immediate |
| Speed Correction | >35 VOLT |
| Input Frequency | 50 HZ |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | IRON |
| Display Type | Microprocessor Based Digital Controller |
| Transformer | INBUILT |
| Working Range | 320V-480V |
| Range | 330V-470V |
| Mounting | FLOOR |
| Meter Type | DIGITAL AUTOMATIC |
| Number Of Wheels | 4 |
| Transformer Coil | Buck-Boost Transformer |
| Is It Portable | Portable |
| Ambient Temp. | 0-55 |
| Automation Grade | Automatic |
| Life In Hours | >35 Years |
| Insulation | class A |
| Power | 125 KVA |
| Automatic Reset | Yes |
| Suitable For | Three Phase Load |
| Cabinet Material | Iron |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity | 100 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 330-470 V |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 hz |
| Output Voltage | 400 V |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 12 Months |
| Brand | Control & System |
| Current Capacity | 100 kVA |
| Country of Origin | Made in India |
We offer a range of servo Stabilizer, that are designed using the latest technology and appreciated by our clients for excellent voltage regulation. In order to meet the specific needs of the clients, these are also customized by us as per their specifications.
We are engaged in manufacturing industrial servo stabilizers that are appreciated by the clients fowide operating voltage range, oil and grease resistance and trouble free service.These are designed and developed using high quality raw material and latest technology. This ensures consistent monitoring of the output voltage and controlling the variations of the input voltage. Our range of industrial servo stabilizer is appreciated by the clients for good voltage regulation.
Also Available In :-
Note :-
Prices are depend on power of the product.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity | 100 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | SERVO |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 330V-470V |
| Capacity | 100 KVA |
| Output Voltage | 400V |
| Control Type | Digital controller |
| Frequency | 50 HZ |
| Model Name/Number | SCS100 |
| Weight | 400 KG |
| Current Type | AC |
| Response Time | 1 MICRO SECOND |
| Warranty | ONE YEAR |
| Place Of Origin | India |
| Speed Correction | >35V |
| Country of Origin | Made in India |
| Display Type | DIGITAL CONTROLLER |
| Transformer | BUCK BOOST TYPE |
| Mounting | FLOOR |
| Is It Portable | Portable |
| Ambient Temp. | 55 DEGREE |
| Automation Grade | Automatic |
We for your reference are enclosing a set of our products catalogue covering our entire range along with our composite offer for the above mentioned products.
Awaiting the favor of your kind and affirmative response.
Servo Voltage Stabilizer from 10 KVA – 2000 KVA (Three Phase)
Main or LT Panel upto 5000 Amp.
Power Factor Panel up to 1500 KVA
HT Transformer upto 5000 KVA
Isolation Transformer upto 2000 KVA
Thanks & Regards,,
Chandan Gupta
Control & System
Additional Information:
View Complete details